Audyt energetyczny– jest dokumentem zawierającym analizę techniczno-ekonomiczną ulepszenia budynku. Określa zakres, oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego mającego na celu zmniejszenie:
- kosztów ogrzewania budynku
- kosztów uzyskania ciepłej wody użytkowej
- kosztów wentylacji i klimatyzacji.
Jaki jest cel audytu?
Celem audytu jest zalecenie konkretnych, optymalnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych, formalnych) wraz z określeniem ich opłacalności.
Komu potrzebny jest audyt?
Audyt energetyczny jest dokumentem potrzebnym:
- właścicielowi budynku jako podstawa dla podjęcia decyzji o celowości termomodernizacji,
- bankowi udzielającemu kredytu jako dowód, że przedsięwzięcie jest efektywne ekonomicznie, a więc nie budzące obaw co do spłaty kredytu,
- Bankowi Gospodarstwa Krajowego jako dowód, że przedsięwzięcie spełnia warunek Ustawy, a więc jako podstawa do przyznania premii termomodernizacyjnej.
Audyt energetyczny stanowi założenia do projektu budowlanego. Jest też podstawą do weryfikacji mocy zamówionej, gdyż obejmuje obliczenie aktualnego obciążenia cieplnego. Pozytywnie zweryfikowany audyt jest niezbędny (wraz z uwiarygodnieniem zdolności kredytowej klienta) do udzielenia kredytu, którego spłata następuje częściowo dzięki zmniejszeniu kosztów ogrzewania.
Zakres:
- Ocena aktualnego stanu technicznego budynku i jego instalacji
- Określenie charakterystyki energetycznej budynku
- Wykaz usprawnień termomodernizacyjnych wchodzących w zakres przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
- Opis techniczny przewidzianego do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
- Ocena ekonomiczna wybranego wariantu